– Ми військовими тягачами тебе забезпечимо, ти тільки покеруй. Ось ключі від “Москвича”. Щойно завалите церкву – буде твій…

Почула цю історію випадково від 76-річного Івана Мельничука з Космівки – дорогою з суду, куди його тягає склочний сусід. Суд виснажливий, як для старшої людини з села, тому всеньку дорогу з Іванич  Іван Олександрович (водій за фахом і сільський краєзнавець за покликанням), аби відволіктися, розповідав мені дивовижні історії.

Одна – коротенька – вразила навіть його самого.

Десь у 1960-х бійці ідеологічного фронту вирішили розвалити церкву в селі Гряди, що за 4 кілометри від Нововолинська. Вона  вже не перший рік стояла зачинена. Ну, і…

 

Храм Казанської ікони Божої Матері у Грядах. Зведений у 1903-1905 рр. У 1960-х-1970-х тут сушили зерно й зберігали запчастини до сільгосптехніки

 

Серед місцевих ніхто не зголосився – побоялися Бога чи осуду від односельців. Та й кара Божа, кажуть, наздоганяла руйнівників дуже швидко. Той збожеволів, той загинув моторошною смертю, той на рак захворів… Таке подейкували на Волині. Одне слово, не було охочих.

І товариш із райкому покликав на розмову досвідченого прораба “Міжколгоспбуду” Петра Монюха, який мешкав у Литовежі:

– Петре, ми військовими тягачами з володимир-волинської дивізії тебе забезпечимо,  ти тільки покеруй. Ось на столі ключі від новенького “Москвича”. Щойно завалите церкву – буде твій.

 

Це була блакитна мрія кожного радянського трудівника…

 

Петро Монюх послухав ту мову, подивився на ключі, посидів помовчав… і відмовився.

Товариш із райкому був, видать, забобонний. І про Божу кару начуваний. Тож не став будити лихо.

Церква встояла!

 

Храм відновили й урочисто відкрили в листопаді 1990 року

 

А Монюх згодом, за нової влади, збудував церкву в Литовежі.

Нема вже на світі ні мудрого прораба, ні того товариша з райкому. До речі, він був із Гряд.

А про “Москвич” Петро нікому й не розповідав. Лишень Івану – такому самому диваку – зізнався.

ОНОВЛЕНО

Луцький науковець Володимир Собчук (він походить із Гряд), прочитавши цю історію,  доповнив її дуже цікавими подробицями.

Виявляється…

“Сільські партійці у 1961-му чи 1962-му заходилися громити церкву.  Це було вночі. Випадковим свідком погрому став один парубок, який повертався із Кропивщини з вечорниць. Казав, що місцеві комуністи Новак, Пасічник (прізвища ще двох не пам’ятаю) громили те, що знаходилось усередині грядівського храму. Після розбою залишились лише стіни.

А десять років потому дочка одного з тих погромників нагло померла на своєму ж весіллі”, – повідомив Володимир Собчук.

“Бог покарав за батькові гріхи”,  – зробила висновок громада…

Володимир Собчук припускає, що “товариша з райкому”, який пропонував Монюху авто за руйнацію храму, звали Микола Вороняк.

Хто знає точніше?

Наталя Камишникова

Прочитав сам? Поділись з іншими: