Після урочистостей я зайшов у кабінет А.Сторонського і зло вимовив:
– Ви влада не українська!
СПОГАДИ ПЕРШОРУХІВЦЯ
У червні 2011 року відійшов у вічність Федір Свідерський, який був народним депутатом України у 1990-1994 рр.
У червні 2012-го День Конституції у Нововолинську відзначали традиційно – сесійний зал був переповнений бюджетниками. Я був там і очікував, що ведучий – заступник міського голови Андрій Сторонський скаже: “Вшануймо хвилиною мовчання пам’ять про народного депутата Федора Свідерського, який відійшов від нас рік тому”.
Не дочекався.
Натомість я побачив, як нагородили грамотою Марію Болдирєву, соціалістку, колишню комуністку. У присутніх, які хоч трохи знають новітню історію Нововолинська, не могло не виникнути запитання – а яке вона має відношення до Конституції України? Після урочистостей я зайшов у кабінет А.Сторонського і зло вимовив: “Ви влада не українська”.
І так з року в рік нововолинська управлінська еліта замовчує роль нововолинських рухівців у незалежницьких процесах.
Від РАДАРА. На цьому історичному відео, якщо придивитись, можна побачити і Федора Свідерського.
24 серпня 1991 року він разом із іншими народними депутатами-рухівцями вносить у парламент прапор, який стане державним.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5CJmqFJRS8w[/youtube]
Федір Свідерський, інженер-технолог, голова оснастківського осередку Руху, в другому турі виборів до ВР переміг партійного номенклатурника, секретаря Володимир-Волинського райкому компартії Сергія Лесика. У разі перемоги будь-якого іншого кандидата (а їх було 6) сумнозвісна парламентська група-239 автоматично ставала групою-240.
Створив групу-239 соціаліст Олександр Мороз, колишній комуніст. Після провалу ГКЧП комуністична партія була деякий час заборонена. Нині О.Мороз продовжує світитись на різних телеканалах.
Більшість нововолинців навіть старшого покоління (а молоді й поготів) не знають, що конституційний процес у Нововолинську започаткували 24.09.1989 р. рухівці з “Оснастки”. Назву тут тільки тих, що давно відійшли у засвіти : Олексій Приймачук, Іван Коваль, Ярослав Федина, Леонід Носанюк, Михайло Слабик, Федір Свідерський.
А загалом їх було близько ста, і вони провели того дня в умовах існування СРСР перший санкціонований мітинг під гаслом: “Вся влада – Радам”.
Координаційна рада Руху доручила мені доповісти на мітингу про напрацювання президії ВР змін до нового Закону про вибори і змін до Конституції УРСР і зробити порівняльний аналіз офіційного й альтернативного (від групи “Народна Рада” Ігоря Юхновського) законопроектів.
Наріжним каменем законопроектів від “Народної Ради” була ліквідація 6-ї статті в Конституціях СРСР і УРСР про керівну і спрямовуючу роль КПРС у суспільстві.
А ще ж були несанкціонований пікет 28.08.1990р. перед Нововолинським виконкомом (і міськкомом КПУ) з вимогою: “СОЮЗНОМУ ДОГОВОРУ – НІ”… і перший несанкціонований мітинг 01.10.1990р. під гаслом: “НІ – СОЮЗНОМУ ДОГОВОРУ”.
Усі акції нововолинських рухівців і обрання народним депутатом Федора Свідерського наближали День прийняття Конституції України.
Зосим Колбун, заступник голови МО ВГО УНР
Фото з парламенту – Єфрем Лукацький
Фото з Нововолинська – Анатолій Бідзюра
а ви в курсі, що помер Ігор Желізко – борець за незалежність?
Уже знаю. Він багато зробив доброго, світла пам’ять.
В курсі. Прибрали вороги, однозначно. Ті, що недорізали і недобили його у Нововолинську. Ті, що покалічили до смерті його Христину. Ті, що скинули на нього величезний шмат скла – із даху п’ятиповерхового будинку на 15 М-ні. Ті, що підрізали, неоднаразово, шини на його авті і випускали гальмівну рідину із системи гальм. Ті, що захопили його майно і активи. Хіба ж це секрет? Можна легко здогадатися, хто був організатором і натхненником… “Нет человека – и нет проблем! Иосиф Виссарионович Сталин”. Вони думають, що залякають нас цим вбивством. А дзузьки, вам пани!
Написала про Желізка тут: https://radar.in.ua/igor-zhelizko-pomer-vid-insultu-lyshyv-po-sobi-bagato-dobryh-sprav/