Кластерне питання (а по-простому – в якій лікарні надаватимуть більше безоплатних послуг), збаламутило весь район.
Нововолинці горою стоять за свій медзаклад, у новоспеченому райцентрі нахвалюють володимирське ТМО. Дискутують пацієнти, медики, депутати, чиновники…
Але відповідь давно є, і дали її незалежні експерти. Ще торік на замовлення українських урядовців і коштом американських та британських платників податків компанія “Делойт Консалтинг” дослідила стан лікарень на Волині й змоделювала мережу закладів охорони здоров’я у Волинському госпітальному окрузі.
Нововолинську ЦМЛ дослідники віднесли до кластерних лікарень.
Володимирську – до загальних, із меншими можливостями.
Кластерна надаватиме основні види інтенсивного лікування для населення кластеру. Загальна забезпечуватиме лише базові види стаціонарної меддопомоги, а також стабілізацію та маршрутизацію пацієнта до кластерних та надкластерних закладів.
Приміром, людину з інфарктом чи інсультом одразу доправлять у кластерну лікарню. Там хворому нададуть цілий пакет безоплатних для нього, але досить вартісних послуг. Приблизно на 30 тисяч гривень. Коштом держави, а не з його кишені.
Так от, за майже всіма показниками та за всіма критеріями кластерності Нововолинська ЦМЛ (нині – опорна лікарня госпітального округу) визначена у цьому дослідженні як кластерна. Якщо вона справді набуде статус, який виборола в експертних оцінках, то це означає покращене і посилене лікування, державні дотації на закупівлю сучасного обладнання. І гарантує стабільну й успішну роботу медперсоналу.
Володимирське ТМО нині є лише загальною лікарнею без статусу опорної.
Так само як Іваничівська районна (колись районна) лікарня.
Там, безперечно, є свої досягнення і здобутки, але немає тих успішних багаторічних напрацювань, що в Нововолинській ЦМЛ.
У Володимирі немає урологічного, офтальмологічного, кардіологічного відділень, немає отоларингології. Немає відділення екстреної медичної допомоги, яке майже два роки тому відкрили в Нововолинську. Немає відділення з надзвичайних ситуацій (нового інфекційного, як у нас).
За кількістю медиків, пролікованих пацієнтів, планових і непланових операцій, ліжкомісць, відвідувань поліклініки нововолинська лікарня теж лідирує.
На все це зважили експерти з “Делойт Консалтинг”, які у своїй аналітиці визначили наш медзаклад саме як кластерний. Дослідження вони робили по цілій Україні, в розпоряженні РАДАРА – дані по Волинській області.
Та поки колектив медиків у Нововолинську спокійно працював, очікуючи на справедливий розподіл статусів у міністерстві охорони здоров’я, почались нервові й амбітні рухи у сусідньому місті. Як так, мовляв, ми стали райцентром, а кластерна лікарня буде в Нововолинську? Не дозволимо! Завадимо! Переграємо!
І вже в липні заступник міністра пан Яременко, оглянувши лікарні в обох містах, фігурально, але брутально бере під ноги замовлене УРЯДОМ аналітичне дослідження та настійливо радить Нововолинській ЦМЛ: об’єднуйтесь із Володимирським ТМО, а як ні, то кластера вам не бачити. Кластер буде там, а не тут.
Бо так! Бо там, бачте, райцентр.
Заступник міністра не хоче бачити фактів
І чхати йому та чиновникам в обласній військовій адміністрації, що серед суто медичних критеріїв кластерності навіть близько немає адміністративного поняття “райцентр”. Що Нововолинська лікарня об’єктивно сильніша, більша і краща. Що за воєнного стану штучно звужувати обсяг безоплатних медичних послуг населенню нашої громади, в якій уже понад десять тисяч переселенців, – це злочин. Що у прикордонному районі з імовірною перспективою ракетних чи ядерних ударів та вторгнення окупантів послаблювати медичну мережу – це знову ж таки злочин.
Був у нас тут колись такий надпотужний завод спеціального технологічного оснащення (завод СТО), який міг виконувати серйозні оборонні замовлення. Розвалили, роздерибанили, профукали. Продали чималу частину площ і будівель за вартістю двокімнатної квартири.
Подібна доля може чекати на Нововолинську ЦМЛ, якщо через нечесну гру посадовців різного рівня її прирівняють до загальної лікарні, а не до кластерної. Напівпорожньою бовванітиме семиповерхівка, бо старші люди тихо помиратимуть удома, а молодші їздитимуть на інтенсивне безоплатне лікування аж у Володимир. І передачі їм родина щодня возитиме аж туди.
Щоб коментатори не пересмикували: я за ДВА кластери. Спроможеться Володимирське ТМО не інтригами, а ЧЕСНО вибороти статус кластерного закладу – порадію першою. Туди ближче довозити інфарктників, інсультників, інших важкохворих та постраждалих у ДТП із Любомля, Локач чи тамтешніх сіл. Хай рятують, лікують.
Ну, а поки що так. Голі чесні цифри, які вдалося-таки роздобути РАДАРУ. Директорка Володимирського ТМО не надала їх навіть на депутатський запит Андрія Нагорного з районної ради. Утаємничує, бо ж невигідно.
Порівнюйте. І робіть висновки.
А далі буде – про інтриги.
Наталя Камишникова
Можливо, треба запитати мешканців, а не втаємничувати рішення про кластерність. В Україні нібито-то демократія.