Що за гопники лютують біля нововолинського училища №11? Чи є на них управа? Куди дивляться батьки юних рекетирів, дирекція ПТУ та поліція?
РАДАР з’ясовував…
Цієї неділі в гуртожитку одинадцятого училища було тихо й на диво чисто. Хто не поїхав додому – порався на кухні чи у кімнаті.
Потужний завод міжнародного значення, що навпроти училища, тихо й безславно загнувся. А ПТУ, де раніше готували фахівців переважно для потреб цього заводу, примудрилось вижити.
Тепер тут не верстатників і токарів випускають, а перукарів, касирів, кухарів-кондитерів, газозварників і операторів комп’ютерного набору.
Тут є майже все для повноцінного навчання
Шикарна радянська забудова: великі корпуси, раціонально спланована територія, добротний гуртожиток. Однак дорога до нього (кількадесят метрів) іноді видається першокурсникам і другокурсникам ПТУ довжелезною.
Тут їх може перестріти місцева гопота. З палицями, кастетами, ба навіть пістолетом. Травмат чи Макарова – повірте, не має значення, коли на тебе його наставляють…
Чужі тут ходять безборонно. Буває – з битами…
Нещодавно, коли розбірки загострились, хлопцям-кухарям довелося шукати прихистку в харчоблоку училищної їдальні. Пересиділи там зо півгодини, бо надворі стояла агресивна юрба: 15-20 молодиків.
А були в тій юрбі здебільшого учні нововолинської школи №5, двоє-троє з того ж таки ПТУ №11 і старші хлопці – не виключено, що з судимостями.
Класика жанру: місцеві гноблять іногородніх.
– Не ви перші тут ховаєтесь, – співчутливо сказали юним кухарям працівниці їдальні. – Таке вже не раз траплялося…
Приблизно рік тому в одного з іногородніх двоє місцевих забрали гроші і телефон. Це було так зухвало і принизливо, що він пішов до кінця: заявив у міліцію і, попри вмовляння та погрози, не відмовився згодом від заяви.
Міліція нарила по тих рекетирах ще кілька епізодів – і присіли вони на нари, мотають строк.
На зупинці біля магазину “Квадрат” є дві відеокамери, та вони вийшли з ладу. А “Квадрат” у ремонті не зацікавлений?..
Юні рекетири пасуть своїх жертв і біля зупинки: щойно приїхав із дому – сплати дань…
Після цієї історії гопота на проблеми не наривалася, спокійне життя тривало аж до листопада-2016.
– 5-10 гривень попросять – ну, то таке, – розповідає РАДАРУ другокурсник.
А тоді знову комусь у голову вдарив адреналін…
У котрогось із мешканців гуртожитку силоміць забрали гроші, в іншого – телефон. Третього побили, та так, що хвилин двадцять лежав непритомний.
Це йому погрожували пістолетом – ніби Макарова – й навіть показували цілком бойові набої…
Дехто з потерпілих воліє мовчати – бо боїться. А от двоє пішли на принцип – намагаються опиратись безпредєлу. 19 грудня заявили у поліцію про чергові факти вимагання.
Поліція заворушилась: повідомлення про злочин зареєстрували, процес пішов.
Забили на сполох і стривожені батьки пограбованих.
Ці вікна бачили багато дечого…
Відповідати за скоєне гопникам не хочеться, тож 21 грудня посунули до училища демонструвати силу. Їх не зупинили ані присутність матері одного з учнів, ані навіть наряд поліції, який згодом прибув на виклик.
– Знаєте, було страшнувато, – зізнався РАДАРУ очевидець. – Бачив у вікно, як із 15-го мікрорайону і з іншого боку одночасно підтягуються сюди зграї з палицями…
Це було близько 11-ї години дня, під час занять. А на 15.00 гопота “набила стрілку”. Двадцять хероїв відверто ігнорили і двох патрульних, і працівників ПТУ. Погрожували непоступливим хлопцям: мовляв, знайдуть ваші тіла на териконі…
Хоробра мама приїжджого учня наробила галасу в інтернеті й у поліції. Тож наступного дня начальник Нововолинського відділу ГУ НП Василь Лесь, визнавши, що патрульні діяли непрофесійно, взяв ситуацію на особистий контроль.
Зона підвищеного ризику
Усіх хероїв встановили, основних допитали. Декого прокотили з вітерцем у відділок. 15-річний Максим Д. у машині поліції зухвало зробив селфі й виклав у мережу. Та веселився недовго. Групове хуліганство, вимагання, грабіж – це серйозні статті Кримінального кодексу.
Тож не дивно, що інший веселун – Антон М. ховався, кажуть, удома у шафі, коли по нього двічі приходила поліція…
Тепер біля училища спокійно. І патрульні регулярно навідуються, і гопота принишкла. Директор ПТУ Юрій Стецюк провів жорсткі виховні бесіди з учнями, що брали участь у “стрілці”.
Та батьківська громадськість очікувала на більше: на загальні збори в училищі й на відверту розмову про наболіле.
Адже діти з районів приїхали сюди навчатись, а не оборонятись! І це не діло, щоб вони переховувались по закапелках, коли під училищем стоїть оборзілий натовп.
До речі: відеонагляду біля ПТУ №11 чомусь немає. А він значно спростив би життя і дирекції, і поліції, і, головне, учням.
Прострілені гопотою шибки – це апофігей. Далі вже нікуди. Чи ще чогось чекаємо?
Наталя Камишникова
Фото – Руслан Влодарчик
Срочно відкривати секцію по боксу для студентів ПТУ. І питання з маргіналами легко будуть вирішуватися)
А хіба в місті є поліція у тому значенні, в якому мала би бути? Бо про відсутність свідчить повний безлад, як у місті, так і на дорогах. Пограбування квартир та підвалів стали буденною справою і вже навіть не дивують. Вбивства, розбійні напади на людей теж не рідкість. Колись під вікнами діти радісно галасували та грались у сніжки, катались на санчатах, та коли випав сніг , то дітей на вулиці не було чути, тихо, як у Чонобилі. Страшно по вулицям ходити навіть дорослим, не те, що дітей самих випускати. За що отримують зарплати з податків громадян правоохоонці? Можливо лише за те, щоб фіксувати злочини та зростання криміногенної ситуації? Та й рівень професіоналізму поліції, нажаль, на найнижчому щабелі.
а ще в тому районі з ранку з 5.00 ходить мужчина який краде в людей сумки з рук. було кілька випадків.