Мав розмову з нововолинським депутатом – головою екологічної комісії міськради. Нарікає:

– А що ми можемо? Люди телефонують, що димить. Приїжджаємо, так, бачимо – чорний дим. Але нема чим зафіксувати, нема сертифікованих приладів. А поки  викличемо комісію зі Львова чи Луцька, поки приїдуть  – там перестане диміти чи смердіти.

Нам треба сертифіковану лабораторію в місті і сертифіковані прилади, навіть мобільну метеостанцію, щоб відразу бачити розу вітрів…

Інший небайдужий депутат лобіював датчики моніторингу повітря онлайн. Чиновники його запевняли, що це купа проблем: треба тримати в штаті одиницю, яка датчики обслуговуватиме, та й прилади не сертифіковані (отже, докази у суді не матимуть сили), та й електроенергію вони споживатимуть…

Поспілкувався я з цими небайдужими – і вирішив своїм коштом купити датчик, ціна його аж раптом 1700-2300 грн.

Щоб реально бачити, чим я дихаю.

І тоді в мене буде вибір: разом із громадою опиратися промисловим “смердючкам” –  або продати житло та виїхати звідси на чистіші села.

А ще я подумав: це непоганий спосіб почистити карму. Одне діло – давати гроші  хворим на рак людям, інше – зменшити в місті ризик захворюваності на онко. Може, хоч одному комусь із тисячі допоможе.

«Смердючка», знаючи, що відбувається публічний громадський моніторинг, використає  правильний фільтр мішкового виду чи прикрутить коптильню.

Тому купив датчик і поставив у знайомих на 15-му мікрорайоні.

Обслуговування як такого там нема – це ніби обслуговувати шнур до телевізора. Електрики їсть на 4 грн. на рік. Це повністю автономний датчик, якому не потрібно нічого підкручувати й налаштовувати. Лише раз на квартал продути його та почистити. Тому страхи нашої місцевої влади вважаю надуманими.

Тепер ніщо не заважає отримати реальні дані з онлайн-моніторингу й викликати сертифіковану службу.

Утім, в Україні сертифікат продається та купляється. Особисто для мене його вартість дорівнює 0.

Отже, дані датчика – за посиланням

https://eco-city.org.ua/

Знаходимо Нововолинськ, клацаємо на датчику РАДАР – і опа! отримуємо дані.

Дивимось, які кольори. Що ближчий до червоного, то гірша екологія. Покази датчика – праворуч. Якщо вони синенькі, добре. Якщо є зміна кольору, погано.

Є температура, напрям і сила вітру, дані беруться з найближчої метеостанції.

Є й  машина часу. Якщо відтягнути повзунок на кілька годин назад, то видно, що у нас був армагедон!

Можна розвернути показники і бачити графіки.

Тепер про заміри. Датчик висить на 6-му поверсі, і ці результати ЗАНИЖЕНІ, адже внизу ще гірше, ніж на висоті.

Рівень формальдегіду датчик показує  ЗАНИЖЕНИЙ, формальдегід осідає внизу до 3 метрів.

Не зовсім зрозуміло, що коїться з рівнем СО2, він завеликий. Або нам якийсь завод “підкопчує” (а ми знаємо, якому онкомонстру зробили припис за перевищення СО2), або датчик несправний. Ну, й висота впливає.

Щоб розгадати цю загадку, я замовив новий датчик, точно та спеціально відкалібрований виробником на СО2, і повішу на нижчий поверх.

Новий прилад приїхав лише вчора. Затримка була, бо виробник отримав велике замовлення від чехів і всі свої потужності спрямував туди.

Можна було писати ще місяць тому про моніторинг повітря та наш експеримент, але я хотів стовідсотково переконатися.

Пильний “екодепутат” побачив на екокарті мій датчик і розголосив мою маленьку таємницю на фейсбук, не давши зробити все ідеально й отримувати реальні дані, а не занижені.

Ну, але як є… 🙂

Незабаром одержу загальну статистику за місяць і опублікую.

А це сьогодні вночі:

442 бали – це вкрай небезпечно. Хоча й робимо поправку на туман…

Мій знайомий козак згадав, що давно не давав козацької десятини на благодійність. Тому теж купить датчик моніторингу якості повітря і встановить його в самому центрі міста.

Ну, а ще один козак чекає, коли виробник доробить газоаналізатор. Цей прилад висітиме навпроти олійно-жирового комбінату.

Якщо ще хтось бажає купити датчик і моніторити повітря, яким дихає,  – вперед! До речі, датчик можна назвати як завгодно, навіть своїм іменем (кандидати в депутати й мери, вам на замітку).

Другий датчик ми назвемо “Каблук”, встановимо його неподалік від міськради і будинку міського голови.

Плани на майбутнє. При перевищенні показів датчика система автоматично відправлятиме листа на адресу ДСНС, СБУ, Мінекології. Хай спускають у нижні інстанції й розбираються, що там  смердить, димить і труїть.

Я думаю, вони “порішають”, але це не буде дешево, промислова «смердючка» задумається, чи їй вигідно труїти людей.

Як бонус – покази по формальдегіду  можуть іти окремим листом послу Австрії в Україні  з проханням з’ясувати, чи не його співвітчизники нам формальдегідять на Кроноспані.

Можна також надсилати листи щастя у знаменитий європейський банк, щоб перестав фінансувати екотерористів.

Якщо в Україні правди немає, будемо шукати її у Європі.

Дякую Віктору Степюку та Наталі Камишниковій – вони все знали з самого початку, тестували, мали море інформації, мали що сказати, але стримувалися.

Ось світова карта якості повітря, тут іще жорсткіші умови щодо якості, наш датчик тут уже позначений  червоним, а не помаранчевим.

https://waqi.info/ru/?fbclid=IwAR0mTyue4WF-3d9OyPi3U8W50oOdw_Da9ww5eUGbcDWRHFeXwC2rXoR6L1w#/c/49.99/28.751/7.3z

Зверніть увагу: на заході все майже зелене, а що ближче на схід, то червоніше. Бо Європа погнала “смердючок”, і вони перебрались до нас.

Вважаю, в Нововолинську є угруповання, яке лобіює екогеноцид, і завтра розвернуть компанію супроти датчиків, виробника та проти мене особисто.

Цікаво, хто ж найбільше критикуватиме наш моніторинг?.. Отак ті лобісти і спаляться.

Андрій Рязанов,

власник першої на Волині приватної станції моніторингу викидів

Прочитав сам? Поділись з іншими: