– Скільки ще терпіти і чекати? – запитали нардепа нововолинські медики.

Його відповідь вразила всіх.

Олег Березюк, лікар за фахом, народний депутат і лідер парламентської фракції “Самопоміч”, зустрівся вчора з медпрацівниками Нововолинська, Володимира-Волинського, Шацька.

У Нововолинській ЦМЛ на розмову з нардепом прийшли представники вторинної ланки – ті, що працюють власне у лікарні, а не у центрі ПМСД. Вони ще не відчули позитиву від медичної реформи ані у своїй зарплатні, ані у фінансуванні та оснащенні відділень. До реформи ставляться обережно, за принципом: «Не нашкодь».

А от Березюк – завзятий прибічник змін у галузі, хоча іноді сперечається з міністром Уляною Супрун. Вважає: лікаря треба зробити якомога вільнішим від медичної бюрократії, якомога самостійнішим у своїх рішеннях.

Ворогів реформи він вбачає у керівниках управлінь та департаментів охорони здоров’я – адже їх хай поволі, але усувають від розподілу бюджетних коштів.

 

 

Цьогоріч реформують первинну ланку української медицини. В наступному візьмуться змінювати вторинну. І гаяти час не можна, бо вже зараз вузькі фахівці (невропатологи, хірурги, кардіологи, отоларингологи, офтальмологи, травматологи…) стурбовані перекосом у зарплатні.

Сімейні лікарі (первинна ланка) подекуди на Волині та Львівщині вже отримують по 16-18 тисяч гривень. Тим часом їхні колеги з відділень заробляють лише по 5-7 тисяч, хоча працюють не менше й не гірше.

 

 

У Нововолинську платню не підвищили навіть у центрі первинної санітарно-медичної допомоги. Через накладку, про яку РАДАР розповість окремо. Однак є сподівання, що з січня сімейні лікарі та педіатри Нововолинська теж одержуватимуть утричі-учетверо більше! На заздрість вузьким фахівцям.

А ті не терпітимуть довго такий дисбаланс.

Кордон поруч, медики виїздять на заробітки у Польщу й далі. Там працюють за фахом і отримують удесятеро більше. Головлікар Нововолинської ЦМЛ Віктор Мороз розповів нардепу про молоду лікарку, яка попрацювала терапевтом лише місяць – і вирішила поїхати у Чехію. Тут її платня становила 3500 гривень, а нервове навантаження непомірне…

І хто їй дорікне за цей вибір, за зневіру в державі, недовіру до реформ?

Натомість Олег Березюк медичну реформу просуває як може. А ще покладає надії на страхову медицину. Вона, каже, запрацює на повну за 4-5 років.

 – Аж за 5 років? Та на  той час більшість лікарів виїдуть із України, підуть на пенсію або змінять роботу! Народ вимирає! Не буде кому і не буде кого лікувати! – зауважив один із учасників зустрічі. – Робіть щось, пришвидшуйте процес на законодавчому рівні, ворушіть міністерство!

 – Я розумію, – відгукнувся народний депутат. – Іще як працював заступником львівського голови, доводилось їздити в міністерство охорони здоров’я. То як входив туди – хотілося всіх “розстріляти”. 🙂

 

 

Мабуть, для пані Супрун  та її нечисленної команди, яка відчуває спротив своїм рішенням навіть у самому міністерстві), Березюк усе ж таки зробить виключення.

Дуже критично ставиться парламентський лідер “Самопомочі” до діяльності міністра освіти Лілії Гриневич. Так, вона посприяла свого часу запровадженню ЗНО. Але зробила – вважає нардеп – величезну помилку, що пішла на поводу у Мінфіну, у прем’єра й узялась «оптимізувати» сільські школи.

Закривати школу на селі не можна, бо вчителі, як і медики, виїдуть на заробітки й не повернуться. А село занепаде – сумних прикладів повно.

Так само вимре село без ФАПів. Міністерство охорони здоров’я має їх зберегти – досвідчений фельдшер часом може зробити більше, ніж лікар.

Так виглядало, що своїм дипломом фельдшера Березюк пишається не менше, ніж дипломами випускника Львівського медінституту й Іллінойського університету, які закінчив із відзнакою.

Але розмова з нововолинськими лікарями була не лише про реформу галузі. Нардеп багато їздить Україною, і ось кілька лаконічних, але промовистих цифр – щоб ви розуміли, куди ми рухаємось/котимось.

 

На станції переливання крові у Володимирі-Волинському

 

На Херсонщині, Миколаївщині комбайнер за сезон жнив заробляє 100 тисяч гривень. Бо механізатор із технікою там майже на вагу золота. Підтягуйтесь, волиняни!

У Бориславі щодня у повітря викидають 100 тисяч кубометрів газу. Раніше спалювали, тепер просто загиджують  атмосферу. Рівень метану у підземних комунікаціях удвічі вищий за гранично допустимий. Місто може злетіти у повітря, а там же поряд – знаменитий курорт Трускавець…

У Туреччині на освіту виділяють 36% бюджету. У нас – від 3%  до 6%, а на медицину – ще менше.

 

 

І про найболючіше. Україна вже 4 роки у стані війни. Тому запровадження воєнного стану – крок цілком логічний. “Самопоміч” домоглася. аби він був не на всій території країни.

Та саме завдяки рішенню про воєнний стан в Україні  Трамп нещодавно не наважився на зустріч із Путіним, бо якби зустрівся – став би співучасником міжнародного злочину, сказав Березюк.

 – Скільки ж іще чекати на позитивні зрушення в державі? Коли ми нарешті вийдемо з усіх цих криз? – майже риторично спитали нововолинські медики.

Але лідер опозиційної фракції спромігся на відповідь:

– Мабуть, іще 12 років. Чому саме 12? Нашій незалежності вже 28-й рік. А Мойсей вивів свій народ за 40 років. Море ми з вами вже перейшли, лишилось найважче – вийти з пустелі.

Величезна надія – на молодих, вони незрівнянно розумніші, вільніші, за нас, в них немає нашого рабства!

 

Майбутнім педагогам у Володимирі-Волинському Березюк прочитав цікавезну лекцію. Про… літературу

 

На цій оптимістичній ноті нардеп із нововолинцями й розпрощався. Хай би приїздив на Волинь частіше – у великі зали на зустрічі з виборцями, зі студентством, а не лише у керівні кабінети.

Цікавий і щирий – навіть не промовець, а співрозмовник, бо не говорить завченими фразами, а й думає по ходу, спонукаючи думати кожного. Під час зустрічі кілька разів тепло й із гумором зацитував свою бабусю.

“Головне що? Головне – інтЕрес, панове!”

 

Наталя Камишникова

Фото – Андрій Рязанов, Костянтин Зінкевич

 

Прочитав сам? Поділись з іншими: