Коли ми вийдемо з пустелі – знає лідер фракції “Самопоміч” Олег Березюк

15 1999

 – Скільки ще терпіти і чекати? – запитали нардепа нововолинські медики.

Його відповідь вразила всіх.

Олег Березюк, лікар за фахом, народний депутат і лідер парламентської фракції “Самопоміч”, зустрівся вчора з медпрацівниками Нововолинська, Володимира-Волинського, Шацька.

У Нововолинській ЦМЛ на розмову з нардепом прийшли представники вторинної ланки – ті, що працюють власне у лікарні, а не у центрі ПМСД. Вони ще не відчули позитиву від медичної реформи ані у своїй зарплатні, ані у фінансуванні та оснащенні відділень. До реформи ставляться обережно, за принципом: «Не нашкодь».

А от Березюк – завзятий прибічник змін у галузі, хоча іноді сперечається з міністром Уляною Супрун. Вважає: лікаря треба зробити якомога вільнішим від медичної бюрократії, якомога самостійнішим у своїх рішеннях.

Ворогів реформи він вбачає у керівниках управлінь та департаментів охорони здоров’я – адже їх хай поволі, але усувають від розподілу бюджетних коштів.

 

 

Цьогоріч реформують первинну ланку української медицини. В наступному візьмуться змінювати вторинну. І гаяти час не можна, бо вже зараз вузькі фахівці (невропатологи, хірурги, кардіологи, отоларингологи, офтальмологи, травматологи…) стурбовані перекосом у зарплатні.

Сімейні лікарі (первинна ланка) подекуди на Волині та Львівщині вже отримують по 16-18 тисяч гривень. Тим часом їхні колеги з відділень заробляють лише по 5-7 тисяч, хоча працюють не менше й не гірше.

 

 

У Нововолинську платню не підвищили навіть у центрі первинної санітарно-медичної допомоги. Через накладку, про яку РАДАР розповість окремо. Однак є сподівання, що з січня сімейні лікарі та педіатри Нововолинська теж одержуватимуть утричі-учетверо більше! На заздрість вузьким фахівцям.

А ті не терпітимуть довго такий дисбаланс.

Кордон поруч, медики виїздять на заробітки у Польщу й далі. Там працюють за фахом і отримують удесятеро більше. Головлікар Нововолинської ЦМЛ Віктор Мороз розповів нардепу про молоду лікарку, яка попрацювала терапевтом лише місяць – і вирішила поїхати у Чехію. Тут її платня становила 3500 гривень, а нервове навантаження непомірне…

І хто їй дорікне за цей вибір, за зневіру в державі, недовіру до реформ?

Натомість Олег Березюк медичну реформу просуває як може. А ще покладає надії на страхову медицину. Вона, каже, запрацює на повну за 4-5 років.

 – Аж за 5 років? Та на  той час більшість лікарів виїдуть із України, підуть на пенсію або змінять роботу! Народ вимирає! Не буде кому і не буде кого лікувати! – зауважив один із учасників зустрічі. – Робіть щось, пришвидшуйте процес на законодавчому рівні, ворушіть міністерство!

 – Я розумію, – відгукнувся народний депутат. – Іще як працював заступником львівського голови, доводилось їздити в міністерство охорони здоров’я. То як входив туди – хотілося всіх “розстріляти”. 🙂

 

 

Мабуть, для пані Супрун  та її нечисленної команди, яка відчуває спротив своїм рішенням навіть у самому міністерстві), Березюк усе ж таки зробить виключення.

Дуже критично ставиться парламентський лідер “Самопомочі” до діяльності міністра освіти Лілії Гриневич. Так, вона посприяла свого часу запровадженню ЗНО. Але зробила – вважає нардеп – величезну помилку, що пішла на поводу у Мінфіну, у прем’єра й узялась «оптимізувати» сільські школи.

Закривати школу на селі не можна, бо вчителі, як і медики, виїдуть на заробітки й не повернуться. А село занепаде – сумних прикладів повно.

Так само вимре село без ФАПів. Міністерство охорони здоров’я має їх зберегти – досвідчений фельдшер часом може зробити більше, ніж лікар.

Так виглядало, що своїм дипломом фельдшера Березюк пишається не менше, ніж дипломами випускника Львівського медінституту й Іллінойського університету, які закінчив із відзнакою.

Але розмова з нововолинськими лікарями була не лише про реформу галузі. Нардеп багато їздить Україною, і ось кілька лаконічних, але промовистих цифр – щоб ви розуміли, куди ми рухаємось/котимось.

 

На станції переливання крові у Володимирі-Волинському

 

На Херсонщині, Миколаївщині комбайнер за сезон жнив заробляє 100 тисяч гривень. Бо механізатор із технікою там майже на вагу золота. Підтягуйтесь, волиняни!

У Бориславі щодня у повітря викидають 100 тисяч кубометрів газу. Раніше спалювали, тепер просто загиджують  атмосферу. Рівень метану у підземних комунікаціях удвічі вищий за гранично допустимий. Місто може злетіти у повітря, а там же поряд – знаменитий курорт Трускавець…

У Туреччині на освіту виділяють 36% бюджету. У нас – від 3%  до 6%, а на медицину – ще менше.

 

 

І про найболючіше. Україна вже 4 роки у стані війни. Тому запровадження воєнного стану – крок цілком логічний. “Самопоміч” домоглася. аби він був не на всій території країни.

Та саме завдяки рішенню про воєнний стан в Україні  Трамп нещодавно не наважився на зустріч із Путіним, бо якби зустрівся – став би співучасником міжнародного злочину, сказав Березюк.

 – Скільки ж іще чекати на позитивні зрушення в державі? Коли ми нарешті вийдемо з усіх цих криз? – майже риторично спитали нововолинські медики.

Але лідер опозиційної фракції спромігся на відповідь:

– Мабуть, іще 12 років. Чому саме 12? Нашій незалежності вже 28-й рік. А Мойсей вивів свій народ за 40 років. Море ми з вами вже перейшли, лишилось найважче – вийти з пустелі.

Величезна надія – на молодих, вони незрівнянно розумніші, вільніші, за нас, в них немає нашого рабства!

 

Майбутнім педагогам у Володимирі-Волинському Березюк прочитав цікавезну лекцію. Про… літературу

 

На цій оптимістичній ноті нардеп із нововолинцями й розпрощався. Хай би приїздив на Волинь частіше – у великі зали на зустрічі з виборцями, зі студентством, а не лише у керівні кабінети.

Цікавий і щирий – навіть не промовець, а співрозмовник, бо не говорить завченими фразами, а й думає по ходу, спонукаючи думати кожного. Під час зустрічі кілька разів тепло й із гумором зацитував свою бабусю.

“Головне що? Головне – інтЕрес, панове!”

 

Наталя Камишникова

Фото – Андрій Рязанов, Костянтин Зінкевич

 

Прочитав сам? Поділись з іншими:
  • Розкажу iншим:

Також читають

0 0 голосів
Рейтинг статті
15 Коментарі
старіші
новіші найбільшу кількість голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
просто лікар
2 років тому

запитайте мороза , чи згідний він відійти від розподілу державних коштів ?..

Олександр
2 років тому
Відповісти  просто лікар

А хто має запитувати? Чи не Ви? Боїтесь рота відкрити, голосуєте як телята… Де в Нововолинську незалежний сімейний лікар? Розділили поліклініку на три меньших і все! Реформували!? Чи не Ви “просто лікар” пів року назад так активно сперечались зі мною, коли я описав саме такий результат “реформ по Нововолинськи”? Не турбуйтесь-Ви не самотні, у Вас є” брати і сестри” – вчителі! Надіюсь колись побачити і Вас на Майдані, а не на кулуарних зборищах на підтримку Нововолинської мафії! Наснаги Вам і розуму.

Анатоль_ БІДЗЮРА
2 років тому
Відповісти  Олександр

Я можу. Проте, відповіді такої, якої ми очікуємо Олександре, не буде. Звичайно, що головний лікар НВ ЦМЛ Віктор Мороз дико не хоче покидати сідала, на якому вгніздився більше 30 років тому. Як і керівної ролі по розподілу фінансових потоків у ввіреній йому міською громадою місцевій медичній установі. Та це ж золоте дно! Від державних преференцій ВОДА і вливань із міського бюджету. Гм. А може, діамантове чи платинове?..
Багато схованих шкелетів є у шафах місцевого керівництва Нововолинська. Зрештою, як і у нас всіх. Тільки, наші кістяки – мікроскопічні, не замазані в лайно блуду, крадіжок і корупції, бездіяльності та беззаконня…
Натомість, у скелетів “батьків міста”, в їхніх секретних скринях-лабораторіях – кістки рук по лікті в крові. А що ж медсестри, лікарі, санітарки, допоміжний персонал міської лікарні?.. Та нічого особливого, – вони мовчать, покірні волі місцевого “керманича”, окрім однієї-однісінької людини. Забудьте про них. Вони, ніби марево у пустелі, привиди, “фати-моргани”, мара… Не заважайте їм боятися! Мають право. Як і на своє рабське існування.

Олександр
2 років тому
Відповісти  Анатоль_ БІДЗЮРА

п. Анатоль, питання не в тих хапугах! Де мізки сімейних лікарів? З деякими я говорив персонально! Де елементарний людський розум? А немає його! За таку реформу вони повинні Супрун цілувати в “одне” місце! Ви знаєте, що наприклад в Італії за одного пацієнта лікар отримує 9.15є? Порівняйте з нашими… Але “там” діє система бонусів-відтік пацієнтів, скарги, захворюваність, тривалість лікарняних і багато чого іншого… Доречі, сьогодні побував в амбулаторії біля бані-де той ремонт на сотні тисяч гривень!? Навіть старий дірявий лінолеум не замінили! Невже обласний голова цього не бачив? Злодюги на кожному кроці вже конкретно дістали! Справді чудне містечко!

Анатоль_ БІДЗЮРА
2 років тому

Дивлячись на кислі обличчя керівників НВ ЦМЛ мені видається, що вони проти реформ в ОЗ України. Очевидно, що гальмування цих новацій у вітчизняній медицині їх цілком влаштовує. Не побачив я у службовому кабінеті головного лікаря когось із найближчого оточення В. Сапожнікова (не кажучи вже про нього самого) або першого його зама\секретаря міськради – лікаря-уролога, який підробляє у комунальній міській лікарні.
Стосовно міського голови. Ми – територіальна громада Нововолинська, найняли його на роботу. Він добровільно (!) погодився бути нашим наймитом. Не протестував. і не опирався а залюбки зайняв своє давнє, перевірене за два десятки літ, крісло. Від нашого імені, вже особисто він, нав’язав нам інших наших наймитів – заступників, директорів комунальних підприємств, начальників відділів, членів міськвиконкому, головного лікаря та його замів тощо.
Міські депутати, яко наші слуги і від нашого, нібито імені, затвердили всіх кого пропонував В. Сапожніков. Подавши це, як велику нашу спільну перемогу. Таких “перемог” у нього було багато. Панове, а вас – виборців, хтось із депутатів запитав про майбутні кадрові призначення? І мене ні. То чи була перемога? Ні, звичайно. Була чергова грандіозна наша поразка. Перемогли, вже вкотре, ті ж що і були на посадах багато років підряд – родом із комуни та СССРії.
Не буде у нас перемог, ми так і залишимося біля старих дірявих ночв, допоки не прийдуть на зміну колишнім партійцям молоді, розумні та по-сучасному думаючі керівники.

бабушка Кати
2 років тому

ну да, ну да! Там был МОИСЕЙ!!! а у нас – Порошенко……! и еще – Супрун….!!!

анти чобіт
2 років тому
Відповісти  бабушка Кати

як казала супрун навіщо хворих раком лікувати все одно помруть

макс п.
2 років тому

мойсей за 40 років ,проходячи в день всередньому по 2,5-3 км, міг обійти землю по кругу))))))))))))))))

Олександр
2 років тому
Відповісти  макс п.

Чудовий пост! Це якщо піти в помилковому напрямку, а якщо думати, то і йти не потрібно – все рівно прийдеш у те саме місце – 27років тому ми “пішли”, вірніше нас як телят “повели”…. Пора б зрозуміти, хто і куди веде Нововолинців, тільки не забувайте, що точка неповернення пройдена і розворот назад, а це вибори “апазіциї”-смерть для країни! Не хочу я” президентки з косою”, бо це не та, “розплетена” коса, а та, якою кость!

Анатоль_ БІДЗЮРА
2 років тому
Відповісти  Олександр

Я не думаю, що у Нововолинську ми вже проминули межу неповернення. Це станеться тоді, коли на голову ОТГ ми, разом із виборцями Гряд і Тишковичів, оберемо В. Сапожнікова. Цілком може статися. Якщо молодь знову, вчергове, проігнорує вибори.
Судіть самі: Сільські люди прагнутимуть до міста, хоча вони відмінно знають хто такий наш міський голова і чим займався всі 5 каденцій свого перебування. Як і про руїни міського промислового потенціалу. Від якого залишився “пшик”. Окрім того, буде задіяна зомбуюча пропаганда на приватних ТТІ і “Нашому місті”. За неї вже заплачено із наших кишень. А волинські люди такі терплячі й порядні, і так полюбляють зомбуватися і лякатися невідомо чого. Особливо, стародавніх комуняк. :))

Олександр
2 років тому
Відповісти  Анатоль_ БІДЗЮРА

Прочитав про привітання Президента Порошенка меру Нововолинська… Я в шоці!!! Так і згадується висловлювання Б. Немцова про Путіна…

анти чобіт
2 років тому
Відповісти  Олександр

то орден то привітання

Володимир
2 років тому

Питання не коли ми вийдемо з пустелі , а скільки нас залишиться.