Згадали сьогодні у розмові мої давніші публікації по “Кроноспану”. Вирішила витягти з архіву, бо надто вже актуально.
Цю статтю написала й опублікувала в “Народній справі” у березні 2012-го. Тоді “Кроноспан” подав чергову заявку на збільшення викидів.
Подав він таку заявку й зараз, у вересні 2016-го: знову хоче збільшити, і знову громадськість це може мовчки проковтнути.
Тому – читайте, таких статей у мене було багато. Била, била на сполох – не чули. Зачухались аж тепер, коли рак, алергії, бронхолегеневі хвороби зачепили багатьох нововолинців…
Отже, стаття 2012 року…
“КРОНОСПАН”: НЕБЕЗПЕЧНЕ СУСІДСТВО. ЩО РОБИТИ?
Улітку 2004-го я зробила, замовила у друкарні й роздала власноруч тисячам людей отаку відозву:
«Прочитай і передай іншому!
Нововолинці!
Без вашого відома і згоди австрійсько-польська група «Кроноспан» будує надпотужний деревообробний завод у межах міста. Тут мають виробляти клей і тирсоплиту з додаванням шкідливих синтетичних смол.
Завод-гігант будують прискореними темпами, щоб запустити повністю вже в наступному році. Однак цілісного робочого проекту ДОСІ НЕ ІСНУЄ! Немає й висновків комплексної державної експертизи.
Уже запрацював перший цех – там подрібнюють щепу. Він викидатиме у повітря 37 тонн деревного пилу на рік. А це дуже тривожний показник, який наближається до критичної межі.
Автор фото – Андрій Сорока
Пилюка й сажа осідатимуть у наших легенях. Помітно збільшиться кількість бронхітів, пневмоній, інсультів, інфарктів. А ще ж буде безліч інших небезпечних викидів: важкі метали, діоксиди азоту й вуглецю, сірчистий ангідрид, метан…
І це тільки від одного цеху. А від усього заводу?
Лікарі прогнозують нам різке ослаблення імунної системи, стрімке збільшення захворюваності на дерматоз, алергію, атеросклероз, поліневрити, рак легень і печінки.
Автор фото – Андрій Сорока
Тепер питаннячка.
Чому поляки відмовились будувати другу чергу подібного заводу в себе і прийшли до нас – попід великі житлові масиви?
Чому інвестор і міські чиновники всупереч закону не спитали думку громади?
Чи готові ви пожертвувати здоров’ям дітей, онуків і своїм власним здоров’ям заради надприбутків іноземних і місцевих олігархів?
25 липня, у понеділок, о 9.00 – усі на Майдан! Буде велика акція протесту».
Це було, повторюю, у 2004-му. Тоді мені і ще кільком хорошим людям 🙂 вдалось організувати бодай якісь громадські слухання та провести кілька протестних акцій. Не проти «Кроноспану» як такого, а проти НЕПРОЗОРОГО будівництва промислового гіганта на території міста.
Але обіцяні інвесторами сотні, ледь не тисячі робочих місць (де вони, га?..) виглядали для більшості нововолинців значно важливішими за здоров’я та екологію. А мене тодішні керівники «Кроноспану» і їхні підспівувачі звинуватили у популізмі. Ще й брехали, що за всі оті протести мені платить якась конкурентна фірма. Хоча я не мала нічого – крім геморою 🙁
Автор фото – Валерій Панасюк
Неприємно вразила байдужість абсолютної більшості мешканців 15-го мікрорайону. І, звиняйте на слові, продажність чи поступливість деяких мешканців Панасівки. Їм, а також місцевим депутатам і журналістам влаштували екскурсію до Польщі в Мєлєц на тамтешній «Кроноспан». Показали парадну картинку, вручили презенти, декого працевлаштували – і все, Панасівка замовкла!
Я зі своїми відозвами, протестами, листами до чиновників і збором підписів виглядала повною дурепою. Всім усе добре, а я про якусь там екологію!..
Протестувати виходило аж кілька десятків людей.
Автор фото – Валерій Панасюк
Якщо тепер народ усе ж таки дозрів до думки, що з цим треба щось робити, я готова допомогти. Замість витрачатися на дороге відеообладнання і цілодобово знімати дим – зателефонуйте, громадяни, на номер 3-22-56. Обговоримо, як діяти. А не тільки випускати пару в коментах.
Наталя Камишникова
27 березня 2012 р.
Огорожа суто символічна…
Стопкадр із відео Андрія Сороки
Сьогодні надворі вересень 2016-го. Уже 12 років місто має під боком небезпечного сусіда. Ковтає, тихо обурюється – й терпить,
Тоді, навесні 2012-го, справді випустили пару: подискутували й заспокоїлись. А завод тим часом дістав дозвіл на збільшення викидів – і став труїти місто з новою силою.
Як буде зараз? Знову погомонять в інтернеті?
Чи все ж таки проведуть громадські слухання, заборонять збільшення викидів, пікетнуть того крономонстра, не пустять на завод вантажівки, що везуть ліс?..
Кроноспан не виконав своїх соціальних і екологічних зобов’язань перед містом. Він в неоплатному боргу перед мешканцями багатостраждальної Панасівки, Верхнова, 15-го, 5-го, 6-го мікрорайонів.
Або керівник і власник заводу це усвідомлять… Або в нас буде революція на тирсі.
Задвірки європейського заводу. Ядучий сморід.
Стопкадр із відео Андрія Сороки
Гори тирси, що самозаймається, височіють на задньому дворі “Кроноспана”. Уже кілька разів хотіла викликати пожежних – настільки там смерділо й диміло…
Н.Камишникова
Іноді здається, що формальдегід приспав мізки й душі нововолинців.
Не тільки приспав. Формальдегідна пара і деревний пил висушили серця і мозок мешканців 5, 6, і 15 м-йонів. І не тільки там, але й у районі “Маселка ” та ОЖК у центрі міста. Малолітні їхні діти і онуки іще настільки малі, що не можуть сказати: “Мамо і тату! Я хворий (хвора). Ви мене водили у дитячу поліклініку над котельнею, бо боялись місцевої влади і мовчали. А тепер ви знову боїтесь захистити нас від тієї ж влади і робите із нас рабів та фізичних калік. Не бійтеся, ми – ваші кровиночки, ваше продовження роду, аж надто довго жити не будемо у такому страшному довкіллі на яке ви нас прирекли своїм страхом і тваринною покорою.”
Сам завод, который дал рабочие места, или руководство завода должно доработать технологию в соответствии с требованиями экологии. В советское время з- д “Топаз” штрафовали нещадно, и главный инженер отрабатывал в поте лица. Штрафы колоссальные были.