Згадали сьогодні у розмові мої давніші публікації по “Кроноспану”. Вирішила витягти з архіву, бо надто вже актуально.

Цю статтю написала й опублікувала в “Народній справі” у березні 2012-го. Тоді “Кроноспан” подав чергову заявку на збільшення викидів.

Подав він таку заявку й зараз, у вересні 2016-го: знову хоче збільшити, і знову громадськість це може мовчки проковтнути.

Тому – читайте, таких статей у мене було багато. Била, била на сполох – не чули. Зачухались аж тепер, коли рак, алергії, бронхолегеневі хвороби зачепили багатьох нововолинців…

 

 

Отже, стаття 2012 року…

“КРОНОСПАН”: НЕБЕЗПЕЧНЕ СУСІДСТВО. ЩО РОБИТИ?

Улітку 2004-го я зробила, замовила у друкарні й роздала власноруч тисячам людей отаку відозву:

«Прочитай і передай іншому!

Нововолинці!

Без вашого відома і згоди австрійсько-польська група «Кроноспан» будує надпотужний деревообробний завод у межах міста. Тут мають виробляти клей і тирсоплиту з додаванням шкідливих синтетичних смол.

Завод-гігант будують прискореними темпами, щоб запустити повністю вже в наступному році. Однак цілісного робочого проекту ДОСІ НЕ ІСНУЄ! Немає й висновків комплексної державної експертизи.

Уже запрацював перший цех – там подрібнюють щепу. Він викидатиме у повітря 37 тонн деревного пилу на рік. А це дуже тривожний показник, який наближається до критичної межі.

 

Автор фото – Андрій Сорока

 

Пилюка й сажа осідатимуть у наших легенях. Помітно збільшиться кількість бронхітів, пневмоній, інсультів, інфарктів. А ще ж буде безліч інших небезпечних викидів: важкі метали, діоксиди азоту й вуглецю, сірчистий ангідрид, метан…

І це тільки від одного цеху. А від усього заводу?

Лікарі прогнозують нам різке ослаблення імунної системи, стрімке збільшення захворюваності на дерматоз, алергію, атеросклероз, поліневрити, рак легень і печінки.

 

Автор фото – Андрій Сорока

 

Тепер питаннячка.

Чому поляки відмовились будувати другу чергу подібного заводу в себе і прийшли до нас – попід великі житлові масиви?

Чому інвестор і міські чиновники всупереч закону не спитали думку громади?

Чи готові ви пожертвувати здоров’ям дітей, онуків і своїм власним здоров’ям заради надприбутків іноземних і місцевих олігархів?

25 липня, у понеділок, о 9.00 – усі на Майдан! Буде велика акція протесту».

 

 

Це було, повторюю, у 2004-му. Тоді мені і ще кільком хорошим людям 🙂 вдалось організувати бодай якісь громадські слухання та провести кілька протестних акцій. Не проти «Кроноспану» як такого, а проти НЕПРОЗОРОГО будівництва промислового гіганта на території міста.

Але обіцяні інвесторами сотні, ледь не тисячі робочих місць (де вони, га?..) виглядали для більшості нововолинців значно важливішими за здоров’я та екологію. А мене тодішні керівники «Кроноспану» і їхні підспівувачі звинуватили у популізмі. Ще й брехали, що за всі оті протести мені платить якась конкурентна фірма. Хоча я не мала нічого – крім геморою 🙁

 

Автор фото – Валерій Панасюк

 

Неприємно вразила байдужість абсолютної більшості мешканців 15-го мікрорайону. І, звиняйте на слові, продажність чи поступливість деяких мешканців Панасівки. Їм, а також місцевим депутатам і журналістам влаштували екскурсію до Польщі в Мєлєц на тамтешній «Кроноспан». Показали парадну картинку, вручили презенти, декого працевлаштували – і все, Панасівка замовкла!

Я зі своїми відозвами, протестами, листами до чиновників і збором підписів виглядала повною дурепою. Всім усе добре, а я про якусь там екологію!..

Протестувати виходило аж кілька десятків людей.

 

Автор фото – Валерій Панасюк

 

Якщо тепер народ усе ж таки дозрів до думки, що з цим треба щось робити, я готова допомогти. Замість витрачатися на дороге відеообладнання і цілодобово знімати дим – зателефонуйте, громадяни, на номер 3-22-56. Обговоримо, як діяти. А не тільки випускати пару в коментах.

Наталя Камишникова

27 березня 2012 р.

 

Огорожа суто символічна…

Стопкадр із відео Андрія Сороки

 

Сьогодні надворі вересень 2016-го. Уже 12 років місто має під боком небезпечного сусіда. Ковтає, тихо обурюється – й терпить,

Тоді,  навесні 2012-го, справді випустили пару: подискутували й заспокоїлись. А завод тим часом дістав дозвіл на збільшення викидів – і став труїти місто з новою силою.

Як буде зараз? Знову погомонять в інтернеті?

Чи все ж таки проведуть громадські слухання, заборонять збільшення викидів, пікетнуть того крономонстра, не пустять на завод вантажівки, що везуть ліс?..

Кроноспан не виконав своїх соціальних і екологічних зобов’язань перед містом. Він в неоплатному боргу перед мешканцями багатостраждальної Панасівки, Верхнова, 15-го, 5-го, 6-го мікрорайонів.

Або керівник і власник заводу це усвідомлять… Або в нас буде революція на тирсі.

 

Задвірки європейського заводу. Ядучий сморід.

Стопкадр із відео Андрія Сороки

 

Гори тирси, що самозаймається, височіють на задньому дворі “Кроноспана”. Уже кілька разів хотіла викликати пожежних – настільки там смерділо й диміло…

Н.Камишникова

Прочитав сам? Поділись з іншими: