Мав розмову з нововолинським депутатом – головою екологічної комісії міськради. Нарікає:
– А що ми можемо? Люди телефонують, що димить. Приїжджаємо, так, бачимо – чорний дим. Але нема чим зафіксувати, нема сертифікованих приладів. А поки викличемо комісію зі Львова чи Луцька, поки приїдуть – там перестане диміти чи смердіти.
Нам треба сертифіковану лабораторію в місті і сертифіковані прилади, навіть мобільну метеостанцію, щоб відразу бачити розу вітрів…
Інший небайдужий депутат лобіював датчики моніторингу повітря онлайн. Чиновники його запевняли, що це купа проблем: треба тримати в штаті одиницю, яка датчики обслуговуватиме, та й прилади не сертифіковані (отже, докази у суді не матимуть сили), та й електроенергію вони споживатимуть…
Поспілкувався я з цими небайдужими – і вирішив своїм коштом купити датчик, ціна його аж раптом 1700-2300 грн.
Щоб реально бачити, чим я дихаю.
І тоді в мене буде вибір: разом із громадою опиратися промисловим “смердючкам” – або продати житло та виїхати звідси на чистіші села.
А ще я подумав: це непоганий спосіб почистити карму. Одне діло – давати гроші хворим на рак людям, інше – зменшити в місті ризик захворюваності на онко. Може, хоч одному комусь із тисячі допоможе.
«Смердючка», знаючи, що відбувається публічний громадський моніторинг, використає правильний фільтр мішкового виду чи прикрутить коптильню.
Тому купив датчик і поставив у знайомих на 15-му мікрорайоні.
Обслуговування як такого там нема – це ніби обслуговувати шнур до телевізора. Електрики їсть на 4 грн. на рік. Це повністю автономний датчик, якому не потрібно нічого підкручувати й налаштовувати. Лише раз на квартал продути його та почистити. Тому страхи нашої місцевої влади вважаю надуманими.
Тепер ніщо не заважає отримати реальні дані з онлайн-моніторингу й викликати сертифіковану службу.
Утім, в Україні сертифікат продається та купляється. Особисто для мене його вартість дорівнює 0.
Отже, дані датчика – за посиланням
Знаходимо Нововолинськ, клацаємо на датчику РАДАР – і опа! отримуємо дані.
Дивимось, які кольори. Що ближчий до червоного, то гірша екологія. Покази датчика – праворуч. Якщо вони синенькі, добре. Якщо є зміна кольору, погано.
Є температура, напрям і сила вітру, дані беруться з найближчої метеостанції.
Є й машина часу. Якщо відтягнути повзунок на кілька годин назад, то видно, що у нас був армагедон!
Можна розвернути показники і бачити графіки.
Тепер про заміри. Датчик висить на 6-му поверсі, і ці результати ЗАНИЖЕНІ, адже внизу ще гірше, ніж на висоті.
Рівень формальдегіду датчик показує ЗАНИЖЕНИЙ, формальдегід осідає внизу до 3 метрів.
Не зовсім зрозуміло, що коїться з рівнем СО2, він завеликий. Або нам якийсь завод “підкопчує” (а ми знаємо, якому онкомонстру зробили припис за перевищення СО2), або датчик несправний. Ну, й висота впливає.
Щоб розгадати цю загадку, я замовив новий датчик, точно та спеціально відкалібрований виробником на СО2, і повішу на нижчий поверх.
Новий прилад приїхав лише вчора. Затримка була, бо виробник отримав велике замовлення від чехів і всі свої потужності спрямував туди.
Можна було писати ще місяць тому про моніторинг повітря та наш експеримент, але я хотів стовідсотково переконатися.
Пильний “екодепутат” побачив на екокарті мій датчик і розголосив мою маленьку таємницю на фейсбук, не давши зробити все ідеально й отримувати реальні дані, а не занижені.
Ну, але як є… 🙂
Незабаром одержу загальну статистику за місяць і опублікую.
А це сьогодні вночі:
442 бали – це вкрай небезпечно. Хоча й робимо поправку на туман…
Мій знайомий козак згадав, що давно не давав козацької десятини на благодійність. Тому теж купить датчик моніторингу якості повітря і встановить його в самому центрі міста.
Ну, а ще один козак чекає, коли виробник доробить газоаналізатор. Цей прилад висітиме навпроти олійно-жирового комбінату.
Якщо ще хтось бажає купити датчик і моніторити повітря, яким дихає, – вперед! До речі, датчик можна назвати як завгодно, навіть своїм іменем (кандидати в депутати й мери, вам на замітку).
Другий датчик ми назвемо “Каблук”, встановимо його неподалік від міськради і будинку міського голови.
Плани на майбутнє. При перевищенні показів датчика система автоматично відправлятиме листа на адресу ДСНС, СБУ, Мінекології. Хай спускають у нижні інстанції й розбираються, що там смердить, димить і труїть.
Я думаю, вони “порішають”, але це не буде дешево, промислова «смердючка» задумається, чи їй вигідно труїти людей.
Як бонус – покази по формальдегіду можуть іти окремим листом послу Австрії в Україні з проханням з’ясувати, чи не його співвітчизники нам формальдегідять на Кроноспані.
Можна також надсилати листи щастя у знаменитий європейський банк, щоб перестав фінансувати екотерористів.
Якщо в Україні правди немає, будемо шукати її у Європі.
Дякую Віктору Степюку та Наталі Камишниковій – вони все знали з самого початку, тестували, мали море інформації, мали що сказати, але стримувалися.
Ось світова карта якості повітря, тут іще жорсткіші умови щодо якості, наш датчик тут уже позначений червоним, а не помаранчевим.
Зверніть увагу: на заході все майже зелене, а що ближче на схід, то червоніше. Бо Європа погнала “смердючок”, і вони перебрались до нас.
Вважаю, в Нововолинську є угруповання, яке лобіює екогеноцид, і завтра розвернуть компанію супроти датчиків, виробника та проти мене особисто.
Цікаво, хто ж найбільше критикуватиме наш моніторинг?.. Отак ті лобісти і спаляться.
Андрій Рязанов,
власник першої на Волині приватної станції моніторингу викидів
Ну ви смішний “ціна його аж раптом 1700-2300 грн.” Це для вас ціна така, а як будуть купляти посадовці то ціна буде 500000грн і запевнення що це ще дешево купили, ось друге місто такий самий по 1500000грн купляє. І ще ж “своя” фірма має обслуговувати, це в вас воно бере на 4квт в рік, а державне бере 4квт в день і людина яка буде спати біля нього, плюс прибуток фірмі і посадовцю. Ну десь приблизно на 50000грн на місяць. А інакше навіщо посадовцям це все затівати, щоб людям і собі було чисте повітря, воно їм не треба, нема бабла нема роботи.
Олег, я перепрошую, але пан Рязанов написав так, як воно є. Думаю, що за таких обставин покладатися на посадовців зовсім не варто. Просто потрібно самому постійно заміряти і фіксувати покази датчика, навіть протягом доби, робити фото датчика із показниками, аби зафіксувати результати, час, дату документально. А махінації чиновників – це окрема, надзвичайно важлива тема і привід для розслідування правоохоронних органів.
Пану Рязанову браво і так тримати, бо тут наш дім і наша країна, а життя у нас одне і ще одного не буде
На цю хвилину удвічі побільшало формальдегіду (31), але ще ніби в нормі.
Високі, небезпечні для здоров’я показники пилу обох типів.
Високий рівень СО2.
Ще би встановити один такий датчик в Панасівці – він би певно завжди зашкалював. Її жителям потрібно задуматись та теж скинутись на такий!
Рязанову окреме Дякую!
А в місті таких датчиків потрібно декілька, бо завжди можуть сказати що той один датчик працює неточно та дає похибку чи придумати ще якісь причини для відмазки.
Потрібно декілька датчиків для замірів повітря у різних місцях нашого міста чи прилеглих сіл. А казати, що сертифікований датчик дає неправильні заміри – це накликати на свою голову праведний гнів заводу-виробника і можливий позов до суду, як я написала у коментарі під наступною статтею
Нашій владі не те що на людей їй на себе і свою сім’ю начхати, гроші з бізнесу взяли, дозволи надали, а далі хоч потоп. Хоча влада перша має з підприємців вимагати щоб ті дотримувались екологічним нормам, бо самі ж тут живуть і дихають тим же повітрям. Але їм навіть себе і своє здоров’я не важливе, бо гроші заплачені.
Наша влада залучає інвесторів і піариться, не дбаючи про наслідки такого “господарювання”
Щиро дякую Андрію Рязанову
Надаю дані про складові викидів, (європейські стандарти):
1) Курява (пилюка) рm 2,5 – норма 25;
2) Курява (пилюка) pm 10 – норма 50;
3) Формальдегід – норма 30 мкг
4) Індекс якості повітря – норма 100-120
Легкого дихання!
Кроноспан викидає формальдегіди, а звідки стільки пилу?
Пил може походити з ливарного заводу, оскільки там такий процес і технологія виробництва. Потрібно ще зробити детальний аналіз пилу
Гадаю, тут пил або з Кроноспану від процесу подрібнювання деревини в стружку та її осушення, або ливарний, або асфальтний, або з відкритих териконів чи масово посипаних тією шкідливою породою доріг, узбіч і т.д.. Декілька таких фільтрів в різних районах міста, а особливо в Панасівці – покажуть звідки “вітер дме”.
“Гадаю, тут пил або з Кроноспану від процесу подрібнювання деревини в стружку та її осушення”
100%
Не мішало би ще в часи пік забруднення повітря записувати звідки вітер дме, або як варіант, зробити та встановити десь на даху такий собі флагшток з прицілом, щоб показував звідки вітер дме, і фотографувати з зазначенням часу.
Такий “флагшток” у скандинавських країнах і в Естонії називається Флюгер і він дійсно показує напрямок вітру. Багато чого люди можуть зробити самі. Тепер якість нашого життя залежить від нас, від простих Громадян. Я навмисно написала Громадян з великої літери, бо ми разом – сила, з якою потрібно рахуватись. Бажаю успіху всім нам
перемелювання деревини нa стружку – дуже багато пилу
І тепер у мене є питання.
– Чому бодай елементарний прилад для публічного моніторингу ДОСІ не встановили ні на Кроноспані, ні на ливарному, ні на інших смердючках? Вони ж відкриті, прозорі, кивають одне на одного, що то не вони, то інший завод смердить і труїть.
– Чому Курчак і олійно-жировий не повісять газоаналізатор? 3 тис. гривень немає? Кури склювали?
– Чому так і не купив, а тільки рекламував простенькі датчики наш обласний депутат, не будемо згадувати всує.
– Чому на це не спромігся жоден місцевий чиновник?
Ну, куди дивиться і чим думає міська влада, я не питаю.
Отакі простенькі, як у Рязанова, прилади – цитую – “у Києві, Дніпропетровській та Донецькій областях установили з ініціативи органів місцевого самоврядування. Дані зі всіх станцій публікують у відкритому доступі”.
Датчик із іще більшою точністю й наворотами можна купити за 30-60 тисяч грн. Київська влада почала з елементарного. Тепер планує купити супер-пупер, бо бачить результат і зацікавленість своїх виборців.
Доречі, чому на карті показує дві станції майже в одному місці? На одній показує зараз перевищення формальдегідів, на іншій повний нуль… як це розуміти і звідки зараз вітер?
2-3 дні триватимуть технічні роботи, тому так. На підході датчик “КАБЛУК” – біля мерії та вілли мера. 🙂
Це добре. Я думаю, там не набагато краща екологічна ситуація, аніж біля ОЖК. Хай знають слуги, місцеві службовці і наймити, що їх теж дурять, як і нас. Промовчать, звичайно, щоби не втратити роботу… Зате знатимуть правду.
А тим часом кияни у зв’язку зі страшним смогом над містом і не довіряючи місцевим чиновникам і службам, що, иовляв, викиди у межах норми, також самостійно встановили газоаналізатори
Цікаво, а при союзі, дозволили би людям самим встановити такі датчики щоб контролювати викиди держпідприємств?
Там біля “Контрол-Зету” встановить небайдужий мешканець, Борисом звуть. 🙂 І там треба не просто датчик, а газоаналізатор.