Закривати психоневрологію в Нововолинську – злочин! Але Гунчик наполягає…

27 2397

Закриють це відділення – і сотні людей із психічними розладами залишаться без повноцінної медичної допомоги. А вулиці Нововолинська стануть іще небезпечнішими.

Ціна бюджетного питання – людські життя!

Психоневрологічне відділення №11 Волинської обласної психіатричної лікарні №2 створили в Нововолинську у квітні 2002 року. Домоглися цього насамперед Ганна Яківна Шульгач, Єлизавета Йонівна Архипчук і авторка цих рядків, що була тоді депутатом облради.

Ми збирали підписи в найлюдніших місцях Нововолинська. Ми переконували чиновників міста й області. Дві прості пенсіонерки: Шульгач і Архипчук – їздили до керівників обласної ради й адміністрації, доводячи гостру необхідність лікування психічно хворих і наркозалежних тут, у місті.

А потім вони ж таки ходили до директорів підприємств і бізнесменів, випрошуючи для відділення найнеобхідніше: постіль, посуд, матраци, грати, крісла, сантехніку… У мене збереглись їхні звіти в учнівських зошитах за кожну гривню спонсорської допомоги.

Хай там що кажуть про Анатолія Француза – тодішнього голову Волинської ОДА, але це він пообіцяв жінкам, що прорвались до нього на прийом: відділення в Нововолинську буде!

І дотримав слова.

 

 

Першим завідувачем був Степан Максимчук – сильний фахівець, прекрасна людина. Під час чергової поїздки до Луцька він потрапив у аварію… і тихо помер після кількамісячної коми. Його обласне начальство повелося ницо: мовляв, письмового наказу про відрядження не було… І почорніла від горя вдова лікаря з малими дітьми мусила шукати правди у владних кабінетах, аби домогтися належних виплат. Я писала депутатські запити. Француз допоміг і тут.

Відділення було розраховане на 30 ліжок. На початках тут лікували й наркозалежних. Нині у відділенні 25 ліжкомісць для хворих із пограничними психотичними розладами. Термін перебування – до 100 днів.

За останні 3 роки норматив ліжкоднів тут постійно перевиконують: 101,6%-103,2%.

Більшість пацієнтів мають діагноз “шизофренія”. Також потрапляють сюди з афективними й невротичними розладами, психозами, розладами особистості і поведінки внаслідок зловживання алкоголем.

У відділенні 6 палат, маніпуляційна, сестринська, ординаторська, ванни, буфет, туалет, комора, приймальня. Розташоване воно на першому поверсі інфекційного корпусу міської лікарні. Використовує лабораторну й діагностичну базу ЦМЛ, обслуговується матеріально-технічними підрозділами та харчоблоком міської лікарні. Консультації в разі потреби надають спеціалісти лікарні, адміністративний контроль здійснює керівництво Нововолинської ЦМЛ.

із 2004 року відділення очолює Оксана Леонтіївна Брус, лікар-психіатр першої категорії.

Штатний розпис відділення: завідувач; лікар-психіатр на півставки; старша медсестра; палатні медсестри – 7; маніпуляційна медсестра на півставки; палатні молодші медсестри – 10; буфетниця – на півставки.

Особливість відділення – його територіальна наближеність до місця проживання пацієнтів. Завдяки цьому лікарі проводять психотерапевтичну роботу з родичами хворих, консультують їх у подальшому лікуванні, реабілітації та адаптації після виписки з відділення.

Психічно хворі – одна з найвразливіших верств населення. Часто це люди, які втратили соціальні зв’язки та можливість  забезпечувати собі елементарні життєві потреби. Тут, у відділенні, координують зв’язки медперсоналу з родичами та сусідами хворих, благодійниками, просто небайдужими людьми.

 

Керівник громадської приймальні нардепа Гузя Олександра Струбицька – проти закриття відділення. А Гузь?..

 

Медики створюють психотерапевтичні групи підтримки й між самими хворими – після виписки люди спілкуються одне з одним.

– Таких принципів роботи психіатричної служби: наближеність до пацієнта і сфери його проживання – дотримуються в усьому світі. Адже це дозволяє скоротити тривалість лікування та витрати на реабілітацію. А головне – знизити інвалідизацію пацієнтів і зберегти їх для суспільства, запобігти конфліктам зі здоровими людьми, зменшити кількість крайніх проявів психозів, агресивної, суїцидальної поведінки та протиправних дій як самих хворих, так і щодо них.

У важкий час постійного військового конфлікту потреба у професійному психіатричному втручанні лише зростає. Зростає і потреба в людяності, толерантності, взаємодопомозі, яку забезпечує у нашому порівняно віддаленому й густонаселеному куточку Волині робота кваліфікованого персоналу психіатричного відділення №11,каже Оксана Брус.

Депутати Волинської облради підтримали звернення своєї колеги Алли Лісової щодо збереження психоневрологічного відділення в Нововолинську. Однак на закритті його – з метою економії бюджетних коштів – наполягають керівники управління охорони здоров’я та обласної психіатричної лікарні №2. Наполягає й голова облдержадміністрації Володимир Гунчик.

Куди подітися психічно хворим людям, яких у Нововолинську сотні й сотні? Хто гарантує їм вчасне надання медичної допомоги? Хто убезпечить нас від їхньої неадекватної поведінки в разі загострення їхніх недуг?

Для бідних – здебільшого дуже бідних! – родин цих хворих буде величезною проблемою завезти їх на лікування в Олику, провідати бодай раз на місяць. Отже, сотні сімей у Нововолинську – і ми всі разом з ними – приречені жити в зоні підвищеного ризику.

У місті пам’ятають резонансні трагедії, коли гинули люди з психічними розладами. Дехто навіть на обліку не стояв – просто здали нерви, накотила депресія. Привселюдне самогубство у самому центрі міста, на очах у заціпенілої юрби… “замінування” супермаркету через банальну сімейну сварку…

Із зони бойових дій повертаються душевно виснажені люди. Де їм лікуватися, в Олиці? За 140 кілометрів від дому? Удома і стіни допомагають, а там вони почуватимуться у подвійній ізоляції від суспільства й родини. Із усіма прогнозованими сумними наслідками…

 

У Нововолинську психоневрологія розміщена на першому поверсі цього корпусу

 

Дивує мовчання міськради. 15 січня два десятки медиків залишаться без роботи. Сотні родин – без повноцінної, гарантованої Конституцією медичної допомоги. Вулиці міста стануть іще небезпечнішими.

Ціна бюджетного питання – людські життя і зламані долі. Спасибі Гунчику за це? Спасибі і Сапожнікову з Гузем?.. Усі ж бо знали. Ще з літа!

Активісти Нововолинська, надія на вас! У Нововолинську за радянських часів було таке відділення – потім його перенесли у селище Жовтневе, а тоді й зовсім закрили. 2002 року громадськості вдалося відновити психоневрологію. І що – дозволимо знову закрити?!

Гунчик прийшов і піде, а нам тут жити. Здоровим, хворим – але нам, а не йому.

Наталя Камишникова

Усі фото – Руслан Влодарчик

Прочитав сам? Поділись з іншими:
  • Розкажу iншим:

Також читають

0 0 голосів
Рейтинг статті
27 Коментарі
старіші
новіші найбільшу кількість голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ілона
5 років тому

А яке то публічне самогубство в нас було??

editor
5 років тому
Відповісти  Ілона

Над “Вопаком” кілька років тому.

Ілона
5 років тому
Відповісти  editor

Ого, я й не знала…розкажете? бо страшенно цікаво

editor
5 років тому
Відповісти  Ілона

страшенно жахливо, насправді. У загиблого є родичі, їм досі боляче. Колись про це писала. Може, знайду у газетних підшивках.

Анатоль_
5 років тому
Відповісти  Ілона

Страшна то була історія. Вмовляли людину години дві, щоб не кидався вниз…

Анатоль_
5 років тому

Згідно ст. 49 Конституції України закривати комунальні заклади (яким є філія психоневрології у Нововолинську) заборонено. Скорочувати мережу таких закладів заборонено. Ліквідовувати – теж заборонено. Я не знаю якою частиною тіла думають наші місцеві та обласні керівники, але мені видається, що точно не головою. Знаєте, якби хтось із родичів хворих та подав до суду на В.Гунчика і мед. чиновників. Я б і сам міг, але маю три незавершені судові справи, щодо свавілля і порушень конституційних справ громадян м. Нововолинська нашими (читай – феодальними) місцевими, владними керівниками. У моєму віці, погодьтесь, це забагато. Проте, тут без судів не обійтись. Справа виграшна – 100%. Наважуйтесь. На поїздки-провідини своїх хворих в Олику, витрачатимете у десятки разів більше.

editor
5 років тому

Данило коментує: Чиновники, ви чого хочете? щоб людей возили в Ліпіни……… А тим мерам і депутатам на**** з великої гори на тих хворих людей………. Вони весь народ мають в ****.
Те, що люди получають по 1130, – це нічо……… А брати хабарі – то це легко. Люди ледь-ледь виживають….

колишній шахтар
5 років тому

та що тут говорити як Сапог і Гунчик шахти одну за одною закривають!!!А тут якась лікарня і якихось 20 чоловік без роботи залишити то це їм як плюнути!!!

Анатоль_
5 років тому
Відповісти  колишній шахтар

Через діючу місцеву владу місто втратило близько 12 000 робочих місць. І нічого. Ніхто із містян і не опирався, чи більше того – виходив на якісь акції непокори. А тут, подумаєш!, така дрібничка. Ковтнуть, як і завжди. Та славитимуть себе по своєму ТТІ і в комунальній “НМ”, котра існує за ваші гроші, очолювана “будівником комунізму”.

editor
5 років тому

Андрій Квітень: Розповім приклад! В одному будинку в місті Луцьку живе Чоловічок! Якому 33 роки. Коли настає загострення, він то газ відкриє в квартирі, то воду напустить на 2-гому поверсі житлової 5типоверхівки і починає молитись, взявши біблію! Коли включають опалення, то він батареї підкручує, перевіряє тиск в трубах, після чого з 2гого на перший поверх відкривається неабиякий вид “Ніагарського” водоспАДУ! І ЦЕ ВСЬОГО-НАВСЬОГО дуже маленька горстка подій, які є, і відбуваються на протязі цілого року і життя мешканців, що вимушені терпіти таке! Зверніть увагу, це все навколо тільки однієї людини, одного пацієнта! Звичайно, суспільство реагує, звичайно має бути заклад, де такі кадри будуть лікуватись! Тому,якщо лікарню заберуть- негайно брати всіх БЛАЖЕННИХ І ПЕРЕСЕЛЯТИ ДО ІНІЦІАТОРІВ АБО ВИНУВАТЦІВ! ДЕПУТАТІВ, МЕРІВ, ВСІХ ТИХ ПРИЧЕТНИХ ДО ЦЬОГО СВАВІЛЛЯ! АДЖЕ ВСІ ВОНИ В КУРСІ ПОДІЙ І ВСЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗА ЇХ МОВЧАЗНОЇ ЗГОДИ!
БАНДА, ЩО Ж ТУТ СКАЖЕШ! ЧИ МОЖЛИВО ПАН ГУНЧИК МАЄ ДОСТОЙНУ АЛЬТЕРНАТИВУ ДЛЯ ТИХ БЛАЖЕННИХ?

колишній шахтар
5 років тому
Відповісти  editor

та нам тут Тере***а одного хватить як загострення то 2 наряди поліції ради дати не можуть ловлять по тих бараках!!!!А скільки ще таких є!!!

editor
5 років тому

Толя Швед: Можновладці!!!! Ви що чудите? Вам зовсім дзеньки засліпило?! Ви не бачите, що в місті коїться? Злочинність процвітає, повний безпредел, ментам пофіг, вам також, ви ще хворих повипускайте, їх і так в місті повно. Ви на що людей штовхаетє???

федя
5 років тому

Так закрити лікарню і до гунчика на обстеження!!

editor
5 років тому
Відповісти  федя

ага, всі посунуть до Гунчика на обстеження й на лікування. Рознесуть там йому кабінет, а на дверях почеплять табличку “Палата №6”. І правильно зроблять.

editor
5 років тому

Я вам скажу, що треба ВЖЕ зробити. Є 4 депутати облради від Нововолинська. Разом із головами депутатських комісій міськради, медиками-депутатами, активістами й міським головою мають завітати до Гунчика. А ще краще – викликати пана Гунчика сюди, в Нововолинськ. Не запросити, а саме викликати – він державний службовець, а не вередливий “губернатор”!
І хай покажуть йому психоневрологію, хай подивиться у вічі хворим, їхнім змученим родичам і медикам.
Ще у вересні пацієнти хотіли писати плакати на захист відділення. Ото хай і зустрінуть керівника ОДА у всеозброєнні. 🙂
До речі, що там відповіли ПАНИ Сапожніков і Сторонський на звернення працівників психоневрології про збереження відділення? Агов, ПАНЕ Сторонський!

editor
5 років тому
Відповісти  editor

щось-то мовчить наш хамовитий ПАН. Він тільки чутки про мера вміє переповідати?.. 🙂

Гість
5 років тому

Наше відділення підпорядковується лікарні з Олики Зараз в Олиці помінялось керівництво лікарнею ( іноді так буває. що лікарі”підсиджують” колегу) Теперішня завідуюча проти існування відділення Ось область і прислухається до неї Вона і раніш була проти

editor
5 років тому
Відповісти  Гість

Ще в нас психічно хворі трасу не перекривали. Але до того йде. І це буде потужне видовище!
Уявляю плакати перед телекамерами: “Гунчика – в Олику!” “Сапожнікова – в Липини!” “ПАНУ Сторонському – мікстуру від хамства!”
І головне гасло на весь перехід: “ДАЙТЕ ПСИХАМ СПОКІЙ!!!”
Ну, і класика жанру:
“НЕ НЕРВИРУЙ МЕНЯ, ГУНЯ!”

ars regia
5 років тому

від Гузя було звернення і на Гунчика, і на міністра.

editor
5 років тому
Відповісти  ars regia

а результат?..

Анатоль_
5 років тому
Відповісти  ars regia

Де текст звернення? Опублікуйте негайно!

editor
5 років тому
Відповісти  Анатоль_

Мене більше відповіді цікавлять. Від міністра. І від Гунчика. Написала Ігорю Гузю, щоб надав РАДАРУ відповіді. Чекаю…

editor
5 років тому

У соцмережах.
Віктор: Яке ж це самоврядування, коли найгірший за рейтингом політик видає такі рішення? Віктор Борисович , яка там у вас переможна статистика ?.. Чи це в проценти відносно Ковеля та Володимира-Волинського не ліпиться?
А Гунчик – як той Галушка : ” Мені комунізм не потрібний – мені і в соціалізмі добре жити”.

editor
5 років тому

Андрій Квітень коментує:
Отже, так само як закон Савченко – розбавив народні маси України злодіями ,вбивцями – в цілому злочинністю! Так само Гунчик пропонує і намагається розбавити народні маси – душевнохворими! Щоб повна картина була – Український народ – злочинний і придурашений! І Його треба негайно лікувати в своїх прихватизованих лікарнях обдираючи тих людей як липку, збагачуючи свої кармани, або садити в тюрягу.Там дешевше.
Або НІ ВИБАЧТЕ!КРАЩЕ ЗАБЕРУТЬ ЛІКАРНЮ – ЩОБ ТІ НЕМІЧНІ ПОВИЗДИХАЛИ СКОРІШЕ!
ПАДЛЮКИ! ВВАЖАЮ НЕОБХІДНО В ПРИМУСОВОМУ ПОРЯДКУ АНДОНІВ ЯКІ ПРОПАГУЮТЬ ТАКІ ВАРІАНТИ І Є ІНІЦІАТОРАМИ ТАКИХ ОТ БЛАГОДІЙНИХ ІДЕЙ,ЗАКОНІВ – ПОЗБАВЛЯТИ МАНДАТУ! ВИНОСИТИ З КАБІНЕТІВ НА РУКАХ Н-РІН!
І БІЛЬШЕ НІКОЛИ НЕ ДОПУСКАТИ ЦЕ КОДЛО ДО ВЛАДИ!
ВСІ ПОВИННІ ЗРОЗУМІТИ!ТІЛЬКИ СПІЛЬНО,ОБ’ЄДНАВШИСЬ НАВКОЛО БУДЬ-ЯКИХ ПРОБЛЕМ В УКРАЇНІ, НА КШТАЛТ ОСЬ ТАКОЇ СИТУАЦІЇ ЯК І З ЛІКАРНЕЮ – УКРАЇНЦІ МОЖУТЬ НАВЕСТИ ЛАД І ПОВПЛИВАТИ НА ЦИХ АНДОНІВ! БІЛЬШЕ НІЯК! КОЛИ БОЯТЬСЯ -ТОДІ ПОВАЖАЮТЬ! ІНШЕ У НАС НЕ ДІЄ! ПООДИНЦІ – АБО КУПЛЯТЬ, АБО ПРИБЕРУТЬ! ТОМУ ДУМАЙМО ТА ДІЙМО

Ната
5 років тому

Людоньки милі боронь боже закрити відділення психоневврології, в нас у місті Прекрасні спеціалісти працюють у відленінні нашого міста. І не дай боже щоб його заккрили.

Галина
5 років тому

Це м’яко кажучи злочин, закрити таке необхідне відділення. Понад 12 років тому нашу сім’ю спідкало таке лихо, після ряду складних обставин в житті, захворіла мама. Лежала в різних відділеннях області Липини, Олика. Одне можу сказати найдовша реміссія хвороби та піднесений душевний стан був лише після госпіталізаціїї у відд. 2 в Нововолинську.

Віка
5 років тому

Просто залишу це тут, може дядькам при владі, якщо не сором, то почуття власного самозбереження допоможе повернути мізки на місце.
http://112.ua/avarii-chp/v-krivom-roge-muzhchina-sostoyavshiy-na-uchete-v-psihdispansere-podzhog-zdanie-suda-364360.html