Активістів і депутатів, які опиралися збільшенню викидів із «Кроноспана», розвели, як кошенят.

І хто розвів: пані Покінська з паном Громиком. Заступник міського голови старанно забалакував чи й відкидав нечисленні пропозиції, а директорка деревообробного заводу м’якенько стелила, наче тирсою присипала.

У підсумку проголосували не проти збільшення викидів, не за негайне встановлення належних фільтрів і навіть не за проведення незалежної експертизи, а за те, щоб… просто надіслати протокол зборів із усіма побажаннями і пропозиціями в обласне управління екології.

ГОВОРИЛИ-БАЛАКАЛИ

Пастка для активістів відкрилася на самому початку громадських слухань, що відбулися 11 листопада в залі Нововолинської міськради. Головувати на них узявся Олександр Громик. Зголосився й депутат облради Борис Бабійчук, але більшість підтримала Громика.

Уже тоді стали очевидними розстановка сил і фінал видовища. За Громика дружно тягнули руку і Льоня-банщик (ну, так називають його виборці), й екс-директор «Кроноспана» Віктор Литвинюк, і працівники заводу.

Секретарем обрали працівницю «Кроноспана» Інну Приймак. Саме вона оформить протокол слухань.

Ініціатори слухань (Бабійчук та інші) прогавили цей важливий процедурний момент. А чиновники, що грають на одному боці з формальдегідним монстром, продумали його ретельно.

 

Розвели, як кошенят…

 

Громик як головуючий справляв слабеньке враження, але зі своїм завданням – випустити пар із обуреної громадськості – упорався. Та й громадськість чомусь принишкла – може, пригнічена тим, що її у залі так мало…

Наступально виступив лише депутат міськради Сергій Семенюк. Пригрозив акціями протесту: заблокувати в’їзд фур на територію заводу.

– Це кримінальна відповідальність! – вигукнула представниця “Кроноспана”.

– А ми ходитимемо пішохідним переходом, – відповів Семенюк.

Більше ніхто зубки не показував. Слухали гладенькі й нашпиговані технічними термінами виступи адміністрації «Кроноспана», проектувальників реконструкції, представницю облуправління екології. Тоді занурились у затяжну й безрезультатну дискусію про об’єктивність вимірювання, формули розрахунку викидів.

Активно задавала питання Оксана Бабійчук – вона добре підготувалась до фахової розмови.  Проте таку специфічну дискусію варто вести на шпальтах газети чи в інтернеті, а не у холодному залі серед нефахівців, та ще й наприкінці робочого тижня.

КРИК ДУШІ

Валерій Зелінський, мешканець вулиці Панасівської, чесно зробив спробу донести до влади й адміністрації «Кроноспана» людський біль, тривогу, відчай:

– Коли синій туман стелиться по землі – ми задихаємось, а стелиться він щодня. Дихати нічим!!! Хай би влада постояла в тому диму годину – тоді щось зрозуміла б. Ми живемо в епіцентрі канцерогенів!  

 

За синім туманом синіє завод…

 

На власному прикладі, озвучивши діагноз, Валерій Петрович пояснив, які сумні наслідки для здоров’я має вимушене сусідство з «Кроноспаном».

– І на вас те саме чекає! Та сама хвороба! – сказав молодим робітникам, які глузливо його перебивали. – І на адміністрацію – те саме. Тільки ж ви за вдихання шкідливих речовин гроші отримуєте, а ми за що потерпаємо?!

Харчуюся з городу – за 100 метрів від “Кроноспана”. Дихаю деревом із формальдегідами. Купіть мою хату за ринковою вартістю, я маю право пожити у чистішому місці? А ви поживіть у мене!

 

Без упину димить і самозаймається тирса. Буквально поряд – людські городи, хати…

 

Зелінський запропонував:

 – Поставте нормальні повітроочисні споруди, засадіть захисний насип деревами. Кожного мешканця Панасівки треба регулярно обстежувати. Депутати посидять на сесії – отримують 30 тисяч гривень компенсації на оздоровлення. А нам яка компенсація? Фенол і формальдегіди! Наша вулиця – це дорога до раку.

Інший мешканець Панасівської (будинок 44) заявив:

– Якщо у вас усе добре, все в нормі, цифри гарні, звідки ж той ядучий синій дим? І у мене купіть хату, поживіть, подихайте, перевірте на ділі свої цифри!

– Це пара, – звично пояснив йому заїжджий фахівець.

– Еге ж, пара, – нервово засміялися панасівці.

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tImAeP31JJM[/youtube]

 

РОЗА ВІТРІВ

– Можете кидати в мене камінням, це я починав будувати “Кроноспан”, – сказав попередник Покінської – Віктор Литвинюк. – Але бавовнопрядильна фабрика давала у 22 рази більше викидів, аніж наші 5 ліній. Не  треба в усьому звинувачувати “Кроноспан”, там багато джерел забруднення. І ливарний, і асфальтний, і м’ясокомбінат, і БРВ. Треба зробити експертизу сумісних викидів! Аби знати, яке підприємство що викидає у повітря…

Ніби слушно каже. Потрібна й така експертиза. Але що заважало зробити її бодай раз за ці 10 років?!

Та й добре пам’ятають панасівці і я, як у 2004-му Литвинюк обіцяв купити хоч би й усі хати на вулиці – для працівників заводу. “Бо там буде безпечно!”

Як бачимо, збрехав.

Перевести стрілки старався й депутат-“радикал” Климович. Саме він представляє в міськраді вулицю Панасівську і 15-й мікрорайон. Однак виступив на диво беззубо, фарсово – наче на замовлення. Мовляв, хай “Кроноспан” встановить датчики, щоб люди відстежували кількість викидів і в разі чого викликали контролюючі служби. Це одразу зніме багато питань, запевняв Климович.

Та частина залу, де сиділи працівники “Кроноспана”, поплескала “радикалу”. Р-р-радикальний виступ, шо…

От тільки від синього диму датчики не рятують. І від канцерогенів не рятують! Та й не вловлює датчик формальдегіду.

На встановленні електрохімічних датчиків від самого початку наполягав Борис Бабійчук. Стаціонарний пост у Панасівці необхідний, вважає він.

Скупчення небезпечних для довкілля підприємств неподалік від житлових масивів – це безумовна провина міської влади. Однак Громик послався на генплан міста: у тому районі була й буде промислова зона.

– А роза вітрів? – обурювались нововолинці. – Чому не врахували розу вітрів? Увесь дим, сморід, викиди сунуть здебільшого на 15-й мікрорайон!

 

Покінська стверджує, що пожеж на заводі нема. Але до біди – один сірник… І що там горить на задньому плані?

 

ПРИВІТ ІЗ ВЕРХНОВА

Громадські слухання тривали понад 2 години. Зрештою, учасники їх ухвалили надіслати в управління екології протокол із усіма пропозиціями і зауваженнями.

Управління МОЖЕ в разі потреби взяти деякі з цих пропозицій до уваги. А може й не взяти. Це суто рекомендаційні слухання.

І тепер найцікавіше. Ані в газеті «Наше місто», ані на слуханнях не зазначали чітко, про які саме викиди мова і в якому обсязі. Просто – про дозвіл на викиди. А фішка (можливо, екологічна бомба) була саме там…

Громадські слухання, яких так домагався Борис Бабійчук, стали інструментом у руках міської влади та адміністрації «Кроноспана». Пару випустили, соціальну напругу трохи зменшили, напустили туману. Синього…

Захисний насип. За стільки років  “Кроноспан”  не посадив тут жодного дерева

 

2019 року “Кроноспан” має нарешті встановити фільтр вартістю мільйон євро. І не зі своєї доброї волі – це вимога Європейського банку реконструкції та розвитку, який дає кошти під такі проекти.

Учасники слухань уклінно просили Покінську прискорити це свято на вулиці Панасівській. Вона зауважила, що цьогоріч завдяки реконструкції та переоснащенню (знову ж таки коштом Європейського банку) кількість викидів формальдегіду зменшилась утричі.

Не знаю, що там зменшилось, а дихати стало нічим навіть у центрі міста. Різкий запах сьогодні стояв навіть у районі Тишкович.

Село Діхтів теж передає привіт “Кроноспану” й особисто пані Покінській. Депутат Зарічанської сільради Лазаренко про це сказав.

І село Верхнів, кахикаючи, вітає Онкоспан.

А 15-й, 5-й і 6-й мікрорайони Нововолинська мовчать – як набрали у рот тирси…

 

Наталя Камишникова

Фото, скріни: Валерій Панасюк, Андрій Сорока

Відео – Валерій Панасюк

У тему: “МИ ЖИВЕМО НА ВУЛИЦІ СМЕРТНИКІВ!”

http://radar.in.ua/zhyvemo-na-vulytsi-smertnykiv-zayavyly-susidy-kronospana-2/

 

Прочитав сам? Поділись з іншими: